Friendly reminder: Now is a great time to change your password. Learn more

Runnning Room

PMC-Sierra 9th Annual Science Fair Fun Run
Results
    PMC Sierra Science Fair Fun Run 2008


      Sunday May 25, 2008
      Vancouver, BC
      9:00 5k

    * Event Website 
          o ChampionChip ^® Timing and
            Results by Race Headquarters
             - 604-540-7223
          o Information: Allison Davidson
             

      * Team Results*

      Corporate Teams (Based on the top 5 times per team)

         1.  PMC Sierra
                  18:53   19:21   19:54   21:26   21:44 = 1:41:18
               Peter O'Shea, Graham Harris, Paul Yee, Chris Ong, Chris Tumpach
         2.  Deloitte
                  17:28   20:09   21:36   22:50   23:45 = 1:45:48
               Brian Devereux, David MacDonald, Matthew Thurber, Sean Dedieu, Daniel Schnurrenberger
         3.  UBC Chemistry
                  18:59   21:57   21:58   22:03   22:54 = 1:47:51
               Mike Wood, Kate Jardine, Misia Kowanda, Michal Wieczorek, Julien Dugal-Tessier
         4.  UBC Science Co-op
                  21:34   21:51   22:51   23:19   24:49 = 1:54:24
               Barry Chai, Daniel Been, Kylie McLeod, Wei Kee Teoh, Javed Iqbal
         5.  Captin Toyota
                  20:57   23:35   24:08   24:30   24:38 = 1:57:48
               Chris McAuley, Trevor Cheng, Teck Yeo, Henry Rongavilla, Niki McKenzie
         6.  D Wave
                  22:02   22:34   22:52   23:48   27:23 = 1:58:39
               Todd Farrell, Marshall Drewbrook, Jeremy Hilton, Colin Truncik, Mark Scivier
         7.  SAP Business Objects
                  17:19   21:29   24:20   27:16   29:04 = 1:59:28
               Greg Marte, Arthur Louie, Nancy Zenger, Richard Sussey, Jeff Gan
         8.  Grover Elliott
                  19:19   20:03   24:28   27:22   28:37 = 1:59:49
               Randall Kippen, Michael Oord, Derek Wills, April Green, Leigh Green
         9.  Science World
                  20:39   22:16   22:39   26:27   27:55 = 1:59:56
               Marc Ducharme, Brandon Norris, Sarah Chow, Surjit Heer, Kate Henderson
        10.  Zeugma
                  19:20   22:35   25:15   25:52   27:30 = 2:00:32
               Andrew Harries, Hunter Forseth, Marie Currie, Peter Weinkam, Trevor Dyck
        11.  Teligence
                  21:20   23:51   24:04   24:32   31:29 = 2:05:16
               Michael Krawchuk, Christophe Pige, Paul Snider, Norm Petkau, Ferdinand Garcia
        12.  hyperWALLET
                  23:19   24:07   25:55   26:36   27:00 = 2:06:57
               Morgan Tang, Lisa Shields, John Pham, Jordan Bober, James Chang
        13.  Kodak
                  19:58   20:55   28:55   29:47   29:48 = 2:09:23
               Alin Scurtu, Thorsten Woelfel, Gabriel Alvarez, Robert Ruttan, Paul Pavlik
        14.  KPMG
                  23:22   24:25   26:31   27:59   27:59 = 2:10:16
               George Kondopulos, Martina Horvathova, Sarah Davie, Cherie Kai, Stephen Kai
        15.  PriceWaterHouseCoopers
                  24:41   24:55   25:33   26:03   30:42 = 2:11:54
               John Webster, Melanie Smith, Susan Webster, Jenny-Claire Ganassi, Russ Jones
        16.  BC Innovation Council
                  21:29   26:09   27:14   28:39   28:51 = 2:12:22
               Meng Ung, Mike Peters, Amy Wakeford, Tera Moon, Bahareh Toghiani Rizi
        17.  Farris
                  20:38   22:41   23:45   32:10   33:54 = 2:13:08
               Walter Kwan, Teresa Tomchak, Ronald Chin, Kimberly Chan, Barbara Quan
        18.  SFU Science
                  20:03   25:29   26:44   30:02   31:17 = 2:13:35
               Julian Christians, Zoe Hodgson, Ralf Wittenberg, Robert Gene, Leoma Kwong
        19.  Eqo
                  20:54   25:37   27:38   29:09   31:04 = 2:14:22
               Peter Chandler, Amanda Woo, Linda Wu, Bill Tam, Kevin Lim
        20.  Colligo
                  23:22   24:57   25:27   30:13   31:51 = 2:15:50
               Ed Kaczor, Drew Foster, Mathew Jinks, David Whitehead, Dave Foster
        21.  Neuromed
                  26:51   27:28   27:38   30:13   30:13 = 2:22:23
               Cyrus Eduljee, Taran Braich, Clinton Fernades, Sarah Bonnar, Odette Smith
        22.  Superior Tofu
                  25:52   26:53   28:20   31:39   32:45 = 2:25:29
               Grace Juzenas, Philip Cheng, Rita Cheng, Joanna Jiang, Joey Liu
        23.  HLI
                  26:28   27:02   27:21   29:06   35:42 = 2:25:39
               Fuoco Joe, Misfeldt Scott, Hilda Ward, Boon Ben, Atkinson Victoria
        24.  White Spot
                  21:40   24:11   26:55   27:31   50:53 = 2:31:10
               Chris Cerisier, Chiyoko Kakino, Claire Finch, Jennifer McKenzie, Ashley Jestin
        25.  InMotion
                  23:50   28:27   33:38   33:38   35:09 = 2:34:42
               Eric Cormier, Kevin Chen, Linette Ho, Eddie Ho, John Siu
        26.  Xmodus
                  29:52   30:05   30:34   32:14   32:20 = 2:35:05
               Chris Kerslake, Natsuko Kinoshita, Eko Wangsawidjaya, Adam Rowe, Chris Dunn
        27.  St John Ambulance Splinters
                  23:25   27:07   35:12   46:12   54:56 = 3:06:52
               Martin Addison, Ken Merrells, Irene Merrells, Dave Frank, Louise Hughes
        28.  Entertainment One
                  38:19   38:19   50:13   50:13   50:14 = 3:47:18
               Jennifer Kempton, Anna Racanelli, Scott McLeod, Kevin Falardeau, Scott Henry

      School Teams (Based on the top 5 times per team)

         1.  Van Tech High School
                  19:03   19:24   25:15   26:06   27:17 = 1:57:05
               Stephanie Kieffer, Kristina Bangma, Harris Abro, Oliver Hack, Zoe Johnson
         2.  Collingwood
                  21:12   24:17   27:07   27:28   29:12 = 2:09:16
               David Frykberg, Robbie Mackin-Lang, Simona Spassova, Megan Ursic, Shirley Frykberg
         3.  GVRSF - Greater Vancouver Regional
                  20:47   26:40   27:23   28:04   29:40 = 2:12:34
               David Grant, Cherry Gao, Clara Westwell-Roper, Evan Woo, Patricia Aroca-Ouellette
         4.  Burnaby Mountain Secondary
                  23:19   26:36   27:05   28:32   31:14 = 2:16:46
               Andrew Piechnik, Andy Park, Victor Pong, Jaimie Calhoun, Melinda Piechnik

      Return to the Race Headquarters Home Page
      

 

Main Areas