Runnning Room

Birch Bay Road Race - 2010
30K Run/Walk

Results

Rank Clock Time Pace/km Chip Time/km Bib First name Last name City Gender Gender Rank
1 1:54:40.3 3:50 1:54:38.1 867 Andrew Wyman Oak Harbor M 1/60
2 2:00:20.5 4:01 2:00:17.4 813 James Steller Oak Harbor M 2/60
3 2:01:26.8 4:03 2:01:24.5 860 Jeff Seeley Vancouver M 3/60
4 2:05:38.8 4:12 2:05:35.6 866 Jedd Danielson Bothell M 4/60
5 2:07:19.8 4:15 2:07:16.5 799 Stephen Redding Surrey M 5/60
6 2:08:32.1 4:18 2:08:27.6 764 Joe Linseman Vancouver M 6/60
7 2:10:01.6 4:21 2:09:54.8 755 Ron Kelly Seattle M 7/60
8 2:11:16.7 4:23 2:11:13.4 729 John Dumont Richmond M 8/60
9 2:12:52.2 4:26 2:12:47.8 873 Mark Jongedijk Surrey M 9/60
10 2:13:19.2 4:27 2:13:19.2 869 Richard Chase Redmond M 10/60
11 2:14:42.3 4:30 2:14:36.5 754 Jennifer Kelly Seattle F 1/74
12 2:15:14.1 4:31 2:15:08.4 710 Robert Bondurant Port Townsend M 11/60
13 2:17:38.4 4:36 2:17:33.9 707 Dean Bertlin Burnaby M 12/60
14 2:19:11.3 4:39 2:19:03.2 732 Ross Fleming Vancouver M 13/60
15 2:20:29.0 4:41 2:20:19.8 714 Terren Buchan La Conner M 14/60
16 2:24:42.8 4:50 2:24:37.3 830 Travis Wolsey Delta M 15/60
17 2:25:08.2 4:51 2:25:02.7 798 Kim Pomponio Burnaby F 2/74
18 2:25:14.9 4:51 2:25:14.9 785 Tricia Murray Vancouver F 3/74
19 2:28:04.2 4:57 2:27:51.4 824 Anh Vuong Vancouver F 4/74
20 2:29:25.0 4:59 2:29:13.6 763 Sandy Leone Lynden F 5/74
21 2:29:29.3 4:59 2:29:08.3 734 Ken Fun Burnaby M 16/60
22 2:31:17.2 5:03 2:31:09.1 786 John Neels Vancouver M 17/60
23 2:31:44.9 5:04 2:31:44.9 752 Jaye Jarchow Snohomish M 18/60
24 2:32:10.9 5:05 2:32:00.3 759 Michelle Kwapis Vancouver F 6/74
25 2:32:38.5 5:06 2:31:53.9 862 Tanya Warkentin Surrey F 7/74
26 2:32:38.9 5:06 2:31:54.2 861 Tony Lopes Richmond M 19/60
27 2:32:40.4 5:06 2:32:16.0 716 Darrin Bull Port Moody M 20/60
28 2:33:21.0 5:07 2:33:01.1 731 Rebekah Eddy Mill Creek F 8/74
29 2:34:14.1 5:09 2:34:07.2 870 Hazel Chase Redmond F 9/74
30 2:35:21.5 5:11 2:35:21.5 738 Terri Gray Everett F 10/74
31 2:36:46.1 5:14 2:36:34.5 804 Larry Sabin Gig Harbor M 21/60
32 2:37:13.3 5:15 2:37:13.3 832 Herb Yang Coquitlam M 22/60
33 2:37:34.9 5:16 2:37:17.6 748 Rick Horita White Rock M 23/60
34 2:37:55.9 5:16 2:37:43.1 735 Lauren Gaylord Seattle F 11/74
35 2:37:58.5 5:16 2:37:58.5 761 Colin LeBeau Lakewood M 24/60
36 2:38:32.0 5:18 2:38:05.2 726 Mike DeGraaff La Center M 25/60
37 2:39:59.0 5:20 2:39:59.0 713 Dianne Brown Maple Ridge F 12/74
38 2:40:12.3 5:21 2:39:59.5 790 Adrianus Olsthoorn Aldergrove M 26/60
39 2:41:09.9 5:23 2:40:59.5 758 Timothy Krueger Surrey M 27/60
40 2:41:19.0 5:23 2:41:19.0 821 Reg Toews Chilliwack M 28/60
41 2:42:46.4 5:26 2:42:34.6 725 Michael Davis Gig Harbor M 29/60
42 2:43:44.7 5:28 2:43:15.3 834 Monica Zack Coquitlam F 13/74
43 2:43:56.5 5:28 2:43:35.4 817 Stacey Campeau F 14/74
44 2:44:39.8 5:30 2:42:20.9 767 Todd Lovern Bothell M 30/60
45 2:44:54.9 5:30 2:42:37.2 814 Audrey Stibbe Victoria F 15/74
46 2:44:57.2 5:30 2:44:49.4 809 Barret Seifer Seattle M 31/60
47 2:45:25.2 5:31 2:43:22.7 780 Ray Moon Coquitlam M 32/60
48 2:45:42.2 5:32 2:45:19.9 864 Michael Britt Everett M 33/60
49 2:45:42.4 5:32 2:45:20.2 863 Faye Britt Everett F 16/74
50 2:45:52.2 5:32 2:45:37.3 781 Katie Morrison Seattle F 17/74
51 2:46:20.5 5:33 2:45:58.2 811 Cassandra Spitzer Bellingham F 18/74
52 2:46:22.7 5:33 2:46:15.6 717 Ira Sy M 34/60
53 2:46:46.4 5:34 2:44:31.9 724 Ron Couch Sedro Woolley M 35/60
54 2:47:33.9 5:36 2:45:28.8 871 Sue Maybee Sammamish F 19/74
55 2:49:18.3 5:39 2:48:57.5 805 Paulette Sanchez Burnaby F 20/74
56 2:49:45.5 5:40 2:49:45.5 712 Laurie Brookbank Port Coquitlam F 21/74
57 2:50:06.7 5:41 2:49:54.1 802 Johnny Rodgers Vancouver M 36/60
58 2:50:19.7 5:41 2:48:11.2 794 John Parks Bellingham M 37/60
59 2:50:20.9 5:41 2:50:04.6 719 Grace Chow Vancouver F 22/74
60 2:50:25.2 5:41 2:50:10.3 791 Sandra Olsthoorn Aldergrove F 23/74
61 2:50:36.2 5:42 2:50:20.9 868 Kristin Timm Everett F 24/74
62 2:50:36.7 5:42 2:50:16.8 831 Kimberley Worthen Edmonds F 25/74
63 2:51:04.8 5:43 2:45:42.6 797 Jeff Phillips Bainbridge Is. M 38/60
64 2:52:02.4 5:45 2:52:02.4 751 Barbara Huseby Ravensdale F 26/74
65 2:52:11.7 5:45 2:52:11.7 760 Joe LaRose Coquitlam M 39/60
66 2:53:14.7 5:47 2:48:05.5 872 Jeff Popp M 40/60
67 2:53:15.7 5:47 2:51:09.4 784 Chantelle Murnaghan Vancouver F 27/74
68 2:54:11.7 5:49 2:54:11.7 753 Leslie Jones Vancouver F 28/74
69 2:54:20.1 5:49 2:54:00.2 769 Simone Lylack Maple Ridge F 29/74
70 2:54:35.6 5:50 2:52:28.2 733 Marianne Fouchard Maple Ridge F 30/74
71 2:55:00.7 5:51 2:54:29.0 796 Kevin Pattison Port Moody M 41/60
72 2:55:20.3 5:51 2:53:10.8 776 Dave Miller Coquitlam M 42/60
73 2:55:21.9 5:51 2:53:09.9 820 Carin Thornton Mission F 31/74
74 2:55:41.9 5:52 2:53:30.9 822 Cindy Tolley Hope F 32/74
75 2:56:00.4 5:53 2:55:36.9 826 Vanessa Wegenast Vancouver F 33/74
76 2:56:06.0 5:53 2:53:58.7 701 Marc Alexander Maple Ridge M 43/60
77 2:56:07.6 5:53 2:54:01.3 865 Ken Miyazaki Richmond M 44/60
78 2:56:17.6 5:53 2:55:57.7 727 Beverley Doell Langley F 34/74
79 2:56:42.3 5:54 2:56:30.5 810 John Singh Burnaby M 45/60
80 2:57:35.1 5:56 2:57:35.1 783 Glen Munro Langley M 46/60
81 2:57:46.3 5:56 2:57:21.5 711 Chris Brandson Surrey M 47/60
82 2:58:04.2 5:57 2:55:55.9 828 Tony Wild Pitt Meadows M 48/60
83 2:58:04.4 5:57 2:55:54.9 310 Robert Goodman Coquitlam M 49/60
84 2:59:09.8 5:59 2:57:07.1 816 Rebecca Suiker Morley South Surrey F 35/74
85 2:59:10.2 5:59 2:57:07.6 779 Rhonda Montgomery Delta F 36/74
86 2:59:23.9 5:59 2:57:11.9 827 Lynne Werner Seattle F 37/74
87 3:03:20.9 6:07 3:02:56.5 741 Mong Xuan Ha Vancouver F 38/74
88 3:05:01.7 6:11 3:04:45.6 788 Trish Nielsen South Surrey F 39/74
89 3:05:15.3 6:11 3:04:53.1 768 Genevieve Lussier Surrey F 40/74
90 3:06:36.8 6:14 3:06:16.9 709 MaryAnne Black Burnaby F 41/74
91 3:07:45.9 6:16 3:07:27.2 803 Rychelle Ruholl New Westminster F 42/74
92 3:07:58.5 6:16 3:07:39.8 702 Rayna Attwood Victoria F 43/74
93 3:07:58.8 6:16 3:07:38.0 772 Jim Martin Sidney M 50/60
94 3:07:59.1 6:16 3:07:39.5 777 Katy Milne Victoria F 44/74
95 3:09:58.8 6:20 3:07:37.5 704 Lori Barrington Ladner F 45/74
96 3:12:39.8 6:26 3:10:20.7 778 David Montgomery Vancouver M 51/60
97 3:13:01.1 6:27 3:10:38.6 793 Lindsey Pagnucco Richmond F 46/74
98 3:13:42.6 6:28 3:11:39.8 749 Elizabeth Howatson Surrey F 47/74
99 3:14:58.8 6:30 3:12:49.1 818 Carrie Sylvestre Port Moody F 48/74
100 3:14:59.0 6:30 3:12:48.4 708 Britta Bieberstein Langley F 49/74
101 3:16:02.5 6:33 3:13:51.6 789 Leslie Ollenberger Coquitlam F 50/74
102 3:16:18.1 6:33 3:14:07.2 737 Dawn Glover Coquitlam F 51/74
103 3:16:18.1 6:33 3:14:07.2 730 Megan Eastwood Port Moody F 52/74
104 3:21:01.2 6:43 3:18:48.0 747 Atu Horan Mount Vernon F 53/74
105 3:21:01.6 6:43 3:18:41.3 806 Carol Schram Vancouver F 54/74
106 3:21:01.6 6:43 3:18:48.3 739 Lydia Guel Mount Verno F 55/74
107 3:21:53.0 6:44 3:16:43.9 766 Louisa Lorimer White Rock F 56/74
108 3:23:21.8 6:47 3:21:05.3 740 Diana Guinn Coquitlam F 57/74
109 3:23:51.6 6:48 3:18:35.2 718 Daniel Cheah Seattle M 52/60
110 3:24:54.7 6:50 3:22:53.3 792 Beverley O'Neil Vancouver F 58/74
111 3:25:16.2 6:51 3:20:01.2 874 Paul Church M 53/60
112 3:26:00.1 6:52 3:26:00.1 744 Jennifer Hiebert Coquitlam F 59/74
113 3:26:43.9 6:54 3:26:28.8 721 Ken Clasby Surrey M 54/60
114 3:28:11.1 6:57 3:26:03.7 787 Gary Nichols Coquitlam M 55/60
115 3:28:42.8 6:58 3:26:24.7 736 Arthur Gee Vancouver M 56/60
116 3:30:14.9 7:01 3:25:12.7 770 Timothy Manrow Mukilteo M 57/60
117 3:30:15.5 7:01 3:25:09.7 765 Robin Loen Kenmore F 60/74
118 3:33:15.5 7:07 3:31:02.3 762 Lizzie Lee Lynnwood F 61/74
119 3:33:29.6 7:07 3:31:12.8 715 Jane Buck Seattle F 62/74
120 3:33:41.2 7:08 3:28:30.6 722 Lana Collins Burnaby F 63/74
121 3:35:33.9 7:12 3:35:09.2 705 Lisa Batycki Downs Surrey F 64/74
122 3:39:49.9 7:20 3:39:21.8 703 Sheryl Barnes Surrey F 65/74
123 3:45:57.6 7:32 3:45:29.5 774 Larry McManus South Surrey M 58/60
124 3:45:57.7 7:32 3:45:30.8 775 Michelle McManus South Surrey F 66/74
125 3:46:22.3 7:33 3:45:54.2 745 Barb Hinds Richmond F 67/74
126 3:46:48.9 7:34 3:46:20.6 833 Helen Yuen Richmond F 68/74
127 3:51:22.6 7:43 3:49:07.0 750 Paula Hrankowski Coquitlam F 69/74
128 3:53:48.0 7:48 3:53:22.2 728 Edie Dullaghan Vancouver F 70/74
129 4:01:15.5 8:03 4:00:48.5 823 Wanda Truesdell Surrey F 71/74
130 4:01:16.1 8:03 4:00:50.3 720 Marnie Clark Surrey F 72/74
131 4:03:23.6 8:07 4:03:23.6 829 Niki Wilson Port Moody F 73/74
132 4:06:40.2 8:14 4:04:25.6 773 Brian McEvoy Coquitlam M 59/60
133 4:06:40.5 8:14 4:04:27.1 723 Brynna Colvin Vancouver F 74/74
134 4:06:40.6 8:14 4:04:24.1 746 Nicholas Hopewell Vancouver M 60/60

Main Areas